Edit 6W Cool White LED Outdoor Wall Light - Black
£17.49
£14.57
Item code
E3269
In Stock
-
F Energy Rated -
3 Year Guarantee -
IP44 -
LED
Key Features
- Single bracket wall light in a black finish
- Colour: Black
- Material: Stainless Steel
- IP Rating: IP44
- Power Source: Mains Voltage
- Light Output: 6.5W, Cool White
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 140 x W 135 x D 76mm
Product Specification
| Supplier Code | 90902-189077 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 76mm |
| Height | 140mm |
| Width/Dia | 135mm |
| Depth | 76mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Single Bracket Wall Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 6.5W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 570 Lumens |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Energy Rating | F |
| Finish | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
