Elstead Paignton 700 Outdoor Bollard Light - Antique Brass
£316.00
£263.33
Item code
404023
-
10 Year Guarantee -
IP55
Key Features
- Bollard lights in an antique brass finish
- Colour: Antique Brass
- Material: Brass, Glass
- IP Rating: IP55, Class I
- Bulb Requirement: Max 18W Decorative Filament Screw Squirrel Cage Bulb, sold separately.
- Guarantee: 10 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 700 x W 102mm
Product Specification
| Supplier Code | PAIGNTON-B-BRASS |
|---|---|
| Brand | Elstead |
| Guarantee | 10 Years |
| Height | 700mm |
| Width/Dia | 102mm |
| Location | Outdoor Use |
| Post Height | 600 - 799mm |
| Type | Garden Light |
| Format | Bollard Lights |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP55 |
| Max Wattage | 18W |
| Voltage | Mains Voltage |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Brass, Glass |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw Squirrel Cage Bulb |
