Envirolight Trimless Recessed Plaster-In Trimless Fire Rated Adjustable Downlight - Matt White - Pack of 6
£86.49
£72.07
Item code
408462
In Stock
-
5 Year Guarantee -
Fire Rated
Key Features
- Pack of 6 plastered in, fire rated adjustable downlights in a matt white finish, designed to be installed before final plastering for a trimless finish.
- With 15° adjustable tilt, allowing you to direct light where required making this ideal for kitchens, hallways, living rooms and bedrooms.
- Colour: Matt White
- Material: Aluminium
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Bulb: Max 6 x 10W GU10, sold separately.
- IP Rating: IP20, Class I
- Dimensions:
Overall - H 130 x W 125mm
Product Specification
| Supplier Code | 63154 |
|---|---|
| Brand | Envirolight |
| Guarantee | 5 Years |
| Collection Name | Trimless |
| Height | 130mm |
| Width/Dia | 125mm |
| Pack Quantity | 6 |
| Location | Indoor Use |
| Cutout | 86mm |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Adjustable Downlight |
| Technology | Universal |
| Fire Rated | Fire Rated |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 6 x 10W |
| Voltage | Mains Voltage |
| Finish | Matt White |
| Material | Aluminium |
| Features | Downlight Multi Pack, Plaster-In Trimless |
| No. of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED GU10 Bulb |
