Round Expert Colour 5W Cool Daylight COB LED Adjustable Downlight Cutout 55mm - Black
£5.49
£4.57
Item code
E4679
In Stock
-
F Energy Rated -
3 Year Guarantee -
LED
Key Features
- Colour: Black
- Material: Aluminium, Polycarbonate
- Wattage: 5W equivalent to 40W halogen.
- Light Colour: Cool Daylight (6000K).
- Average Life Expectancy: 30,000 hours.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- IP Rating: IP20, Class II
- Fire Rating: No.
- Dimensions:
Overall - H 53 x W 68mm
Cut Out - Dia 55mm
Product Specification
| Supplier Code | 73225-148937 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 53mm |
| Width/Dia | 68mm |
| Location | Indoor Use |
| Cutout | 55mm |
| Cable Length | 400mm |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Adjustable Downlight |
| Orientation | Ceiling |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 5W |
| Equivalent | 40W |
| Voltage | 220-240V |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 450 Lumens |
| Average Hours | 30,000 |
| Colour Rendering | 92 |
| Light Colour | Cool Daylight |
| Colour (K) | 6000K |
| Beam | 45° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Finish | Black |
| Material | Aluminium, Polycarbonate |
| Features | Double Insulated |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
