4W Warm White LED G9 Capsule
£2.99
£2.49
Item code
E5515
In Stock
-
F Energy Rated -
2 Year Guarantee
Key Features
- Wattage: 4W equivalent to 40W halogen.
- Light Colour: Warm White (3000K).
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Cap Type: G9.
- Energy Rating: F.
- IP Rating: IP20
- Dimensions:
Overall - L 16 x Dia 16mm.
Product Specification
| Supplier Code | 65380-174190 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 2 Years |
| Length | 16mm |
| Width/Dia | 16mm |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Capsules |
| Energy Rating | F |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | G9 |
| Cap | G9 |
| Watts | 4W |
| Equivalent | 40W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 470 Lumens |
| Average Hours | 40,000 |
| Beam | 360° |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Bulb Finish | Clear |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
