1W Warm White LED MR11 Spotlight - 30 Degree Beam
£1.99
£1.66
Item code
E7306
Bulk buy - Save up to 5%
| Qty | Price | Saving |
|---|---|---|
| 10+ | £1.89 £1.57 | 5% |
In Stock
-
F Energy Rated -
3 Year Guarantee
Key Features
- Wattage: 1W equivalent to 35W halogen.
- Light Colour: Warm White (2800 - 3200K).
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Cap Type: GU4.
- Energy Rating: F.
- IP Rating: IP20
- Dimensions:
Overall - L 37 x Dia 35mm.
Product Specification
| Supplier Code | 1016-1794 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 37mm |
| Width/Dia | 35mm |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Spotlights |
| Energy Rating | F |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | MR11 |
| Cap | GU4 |
| Watts | 1W |
| Equivalent | 35W |
| Voltage | 12V |
| Lumens | 120 Lumens |
| Beam | 30° |
| Colour Rendering | 85 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 2800 - 3200 |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
