12V 1.5W Cool White LED G4 Capsule - Polycarbonate
£1.49
£1.24
Item code
E5533
Bulk buy - Save up to 5%
| Qty | Price | Saving |
|---|---|---|
| 10+ | £1.42 £1.18 | 5% |
Available for pre-order - Due back in stock Tuesday 12th May
Due back in stock Tuesday 12th May
-
F Energy Rated -
2 Year Guarantee
Key Features
- Wattage: 1.5W equivalent to 18W halogen.
- Light Colour: Cool White (4000K).
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Cap Type: G4.
- Energy Rating: F.
- IP Rating: IP20
- Dimensions:
Overall - L 16 x Dia 16mm.
Product Specification
| Supplier Code | 5062-11508 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 2 Years |
| Length | 16mm |
| Width/Dia | 16mm |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Capsules |
| Energy Rating | F |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Cap Code | G4 |
| Cap | G4 |
| Watts | 1.5W |
| Equivalent | 18W |
| Voltage | 12V |
| Lumens | 110 Lumens |
| Average Hours | 25,000 |
| Beam | 360° |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Bulb Finish | Clear |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
