Beam Recessed Plaster-In Trimless Fire Rated Adjustable Downlight - White
£16.99
£14.16
Item code
63262
In Stock
-
2 Year Guarantee -
Fire Rated
Key Features
- Colour: White
- Material: Stainless Steel
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Bulb: Max 6W LED GU10 Bulb, sold separately.
- IP Rating: IP20
- Fire Rating: Yes.
- Dimensions:
Overall - H 148 x W 125mm
Cut Out - Dia 85mm
Product Specification
| Supplier Code | FIREPI270 |
|---|---|
| Brand | Selected By Lyco |
| Guarantee | 2 Years |
| Collection Name | Beam |
| Height | 148mm |
| Width/Dia | 125mm |
| Location | Indoor Use |
| Cutout | 85mm |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Adjustable Downlight |
| Technology | Universal |
| Fire Rated | Fire Rated |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 6W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | White |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Plaster-In Trimless |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED GU10 Bulb |
