Three Circuit Cree 15W Daylight Dimmable LED Track Light - White
£46.49
£38.74
Item code
E5404
In Stock
-
F Energy Rated -
5 Year Guarantee -
LED
Key Features
- Colour: White
- Material: Aluminium, Polycarbonate
- Wattage: 15W.
- Light Colour: Daylight (5500K).
- Track Range: Part of the Lyco 3 circuit track range.
- Average Life Expectancy: 40,000 hours.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- IP Rating: IP20, Class I
- Dimensions:
Overall - H 70 x W 135mm
Product Specification
| Supplier Code | 4747-11010 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 5 Years |
| Collection Name | Cree |
| Length | 220 |
| Height | 70mm |
| Width/Dia | 135mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Track Light |
| Format | Track Spotlight |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 15W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 800 Lumens |
| Average Hours | 40,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Daylight |
| Colour (K) | 5500 |
| Beam | 24° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Finish | White |
| Material | Aluminium, Polycarbonate |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
