10W Warm White LED Floodlight 900lm Glass IP65 - White
£12.99
£10.82
Item code
E1194
Bulk buy - Save up to 5%
| Qty | Price | Saving |
|---|---|---|
| 5+ | £12.34 £10.28 | 5% |
Available for pre-order - Due back in stock Wednesday 19th August
Due back in stock Wednesday 19th August
-
E Energy Rated -
3 Year Guarantee -
IP65 -
LED
Key Features
- Standard floodlight in a white finish
- Colour: White, Clear
- Material: Aluminium
- Wattage: 10W equivalent to 100W halogen.
- Light Colour: Warm White (3000K).
- Average Life Expectancy: 40,000 hours.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Mounting: Suitable for Upwards mounting.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- IP Rating: IP65, Class I
- Dimensions:
Overall - H 130 x W 105 x D 55mm
Product Specification
| Supplier Code | 3622-8189 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 27mm |
| Height | 130mm |
| Width/Dia | 105mm |
| Depth | 55mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Floodlight |
| Format | Standard Floodlight |
| Orientation | Upwards |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 10W |
| Equivalent | 100W |
| Voltage | 220-240V |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 1000 Lumens |
| Average Hours | 40,000 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Beam | 110° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | E |
| Finish | White |
| Material | Aluminium |
| Diffuser Finish | Clear |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
