18W Round Cool White Dimmable LED Flush Ceiling Light D180 mm - Grey
£15.99
£13.32
Item code
E4726
In Stock
-
3 Year Guarantee -
IP44 -
LED -
Dimmable
Key Features
- Colour: Grey, Frosted
- Material: Aluminium
- Wattage: 18W
- Light Colour: Cool White (4000K).
- Average Life Expectancy: 30,000 hours.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimmable: Dimmable with LED compatible dimmer switch.
- IP Rating: IP44, Class II
- Dimensions:
Overall - H 20 x W 180mm
Product Specification
| Supplier Code | 79092-159220 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 20mm |
| Width/Dia | 180mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage | 18W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 1800 Lumens |
| Average Hours | 30,000 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Beam | 120° |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Grey |
| Material | Aluminium |
| Diffuser Finish | Frosted |
| Features | Double Insulated |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
