Lutec Kira LED Outdoor Flush Wall Light - Dark Grey
£29.49
£24.57
Item code
411619
In Stock
-
E Energy Rated -
5 Year Guarantee -
IP54 -
LED
Key Features
- Elegant and understated, the Kira outdoor LED wall light brings modern design and practical illumination together in perfect harmony. Featuring a sleek, minimalist profile with a bent, frameless opal diffuser, Kira delivers a soft yet powerful cool white light (4000K) ideal for lighting up walls, pathways, and open outdoor areas around your home. Crafted from high-quality aluminium and finished with a durable opal polycarbonate diffuser, it is built to withstand the elements while enhancing your exterior with its clean architectural form.
- Colour: Dark Grey
- Material: Aluminium
- IP Rating: IP54, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: Cool White
- Average Life Expectancy: 2,500 hours.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 311 x W 83 x D 110mm
Back Plate - H 74 x W 74x D 15mm
Product Specification
| Supplier Code | 5288902118 |
|---|---|
| Brand | Lutec |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 311mm |
| Width/Dia | 83mm |
| Depth | 110mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP54 |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 1200 |
| Average Hours | 2,500 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | E |
| Finish | Dark Grey |
| Material | Aluminium |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
