Lucide Rio USB Rechargeable RGBW LED Outdoor Table Lamp - Black
Special Price
£27.99
£23.32
Regular Price
£31.99
12% Off
Item code
404224
In Stock
-
3 Year Guarantee -
IP44 -
Rechargeable -
LED -
Battery Operated -
Battery Included
Key Features
- This quirky rechargeable outdoor table lamp has a fun and compact design which is ideal for your patio or decking area and can be used anywhere, indoors, or outdoors. The Lucide Rio has a circular metal base plate and stem in black finish with a white acrylic shade and the IP44 rating means its protected from dust and water sprays. With an integrated LED light source which is colour changing and it is operated by a pull chain. It comes supplied with USB charging cable and once fully charged will last for up to 4.5 hours when used with the warm white light option or up to 10 hours when used with the red, green, or blue light option.
- Colour: Black
- Material: Acrylic
- IP Rating: IP44
- Power Source: Battery operated, Rechargeable, included.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: 1.8W, RGBW
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 260 x W 155 x D 155mm
Product Specification
| Supplier Code | 13815/02/99 |
|---|---|
| Brand | Lucide |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 260mm |
| Width/Dia | 155mm |
| Depth | 155mm |
| Location | Indoor/Outdoor Use |
| Type | Garden Light |
| Format | Outdoor Table Lamp |
| Technology | LED |
| Switch Type | Pull Cord |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 1.8W |
| Lumens | 150 Lumens |
| Light Colour | RGBW |
| Colour (K) | 3000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Black |
| Material | Acrylic |
| Features | Battery Operated |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
