Konstsmide Modena Diffused Outdoor Up & Down Wall Light - Black
Special Price
£19.56
£16.30
Regular Price
£29.99
34% Off
Item code
401506
In Stock
-
2 Year Guarantee -
IP54
Key Features
- Aluminium outdoor wall light in a black finish with opal diffusers, providing up and down lighting
- Colour: Black
- Material: Aluminium
- IP Rating: IP54, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 2 x 7W LED GU10 Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 195 x W 75 x D 130mm
Product Specification
| Supplier Code | 7522-750 |
|---|---|
| Brand | Konstsmide |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 195mm |
| Width/Dia | 75mm |
| Depth | 130mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Up & Down Light |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP54 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 2 x 7W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Black |
| Material | Aluminium |
| No. of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED GU10 Bulb |
