Konstsmide Carpi Outdoor Lantern Wall Light - Black
£79.99
£66.66
Item code
401494
In Stock
-
2 Year Guarantee -
IP44
Key Features
- Steel outdoor lantern wall light in a black finish with clear glass panes
- Colour: Black, Clear
- Material: Glass, Steel
- IP Rating: IP44, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 60W Decorative Filament Screw Squirrel Cage Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 330 x W 165 x D 210mm
Product Specification
| Supplier Code | 7352-750 |
|---|---|
| Brand | Konstsmide |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 330mm |
| Width/Dia | 165mm |
| Depth | 210mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Lantern |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 60W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Black |
| Material | Glass, Steel |
| Diffuser Finish | Clear |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw Squirrel Cage Bulb |
