Inti Edit 6W Warm White LED Outdoor Bollard Light 50cm - Black
£22.99
£19.16
Item code
E3266
Available for pre-order - Due back in stock Saturday 2nd May
Due back in stock Saturday 2nd May
-
3 Year Guarantee -
IP44 -
LED
Key Features
- Bollard lights in a black finish
- Colour: Black
- Material: Stainless Steel
- IP Rating: IP44
- Power Source: Mains Voltage
- Light Output: 6.5W, Warm White
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 500 x W 98 x D 98mm
Product Specification
| Supplier Code | 90950-189167 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 98 mm |
| Height | 500 mm |
| Width/Dia | 98 mm |
| Depth | 98 mm |
| Location | Outdoor Use |
| Post Height | 400 - 599mm |
| Type | Garden Light |
| Format | Bollard Lights |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 6.5W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 570 Lumens |
| Light Colour | Warm White |
| Finish | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
