Forum Freya 3 Light Spotlight Plate - Black
Special Price
£44.99
£37.49
Regular Price
£59.99
25% Off
Item code
411081
Available for pre-order - Due back in stock Wednesday 15th April
Due back in stock Wednesday 15th April
-
1 Year Guarantee -
IP44
Key Features
- The Freya 3 light spotlight fitting features a circular ceiling plate with 3 adjustable spotlight heads in a black finish with frosted glass diffusers. This sleek design has an IP44 rating making it ideal for bathroom use and the adjustable spotlight heads can be positioned to direct light where required. The Freya can also be used in kitchens, bedrooms, hallways or dining rooms and is a perfect lighting solution for rooms with low ceilings.
- Colour: Black
- Material: Glass, Steel
- IP Rating: IP44
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 3 x 7W LED GU10 Bulb, sold separately.
- Guarantee: 1 year guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 140 x W 280 x D 280mm
Product Specification
| Supplier Code | SPA-35080-BLK |
|---|---|
| Brand | Forum Lighting |
| Guarantee | 1 Year |
| Height | 140mm |
| Width/Dia | 280mm |
| Depth | 280mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Plate Spotlight |
| Technology | Universal |
| Suggested Room | Bathroom |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage | 3 x 7W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Black |
| Material | Glass, Steel |
| No. of Bulbs | 3 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED GU10 Bulb |
