Forum Anmo CCT LED Outdoor Flush Wall Light - Anthracite
Special Price
£21.83
£18.19
Regular Price
£38.99
44% Off
Item code
411069
In Stock
-
3 Year Guarantee -
IP54 -
LED
Key Features
- The Anmo LED outdoor flush wall light is made from aluminium and polycarbonate and is suitable for outdoor use. This sleek design has an integrated 6W LED light source with colour-temperature changing technology, you can easily select warm, cool, or daylight white to match the mood. With is additional up and down light beams, the Anmo is ideal for illuminating your garden, patio or decking area at night.
- Colour: Anthracite
- Material: Aluminium, Polycarbonate
- IP Rating: IP54
- Power Source: Mains Voltage
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: 6W, CCT
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 132 x W 104 x D 100mm
Product Specification
| Supplier Code | ZN-44218-ANTH |
|---|---|
| Brand | Forum Lighting |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 132mm |
| Width/Dia | 104mm |
| Depth | 100mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP54 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 6W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 630 Lumens |
| Light Colour | CCT |
| Colour (K) | 4500K - 6000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Anthracite |
| Material | Aluminium, Polycarbonate |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
