Faro Barcelona Kubick Outdoor Flush Wall Light - Grey
Special Price
£42.23
£35.19
Regular Price
£92.49
54% Off
Item code
401027
In Stock
-
3 Year Guarantee -
IP44
Key Features
- Outdoor flush wall light in a grey finish with opal diffuser
- Colour: Grey, Opal
- Material: Aluminium
- IP Rating: IP44
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 15W Decorative Filament Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 165 x W 165 x D 165mm
Product Specification
| Supplier Code | 70715 |
|---|---|
| Brand | Faro Barcelona |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 165mm |
| Width/Dia | 165mm |
| Depth | 165mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage | 15W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Grey |
| Material | Aluminium |
| Diffuser Finish | Opal |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw GLS Bulb |
