Envirolight Verve 16mm Single Patress Box - White
£0.99
£0.82
Item code
NLY0008563
In Stock
-
25 Year Guarantee
Key Features
The Envirolight Verve 1 Gang Patress Box 16mm, in white is the ideal surface-mounting solution for low-profile electrical installations. Designed to match the sleek and modern aesthetics of the Verve range, this box offers a clean, unobtrusive finish that blends seamlessly into contemporary interiors. The 16mm depth is perfect for shallow installations where space is limited and it is surface mounted for quick and straightforward installation. Suitable for single switches or sockets, whether you're fitting a light switch or socket outlet, this patress box provides a neat and reliable base for a professional-looking result.Product Specification
| Supplier Code | HM2120 |
|---|---|
| Brand | Envirolight |
| Guarantee | 25 Years |
| Collection Name | Verve |
| Height | 86mm |
| Width/Dia | 86mm |
| Depth | 16mm |
| Type | Indoor Sockets & Switches |
| Format | Back Box |
| Design | Low Profile |
| Gang | 1 Gang |
| Plate Finish | White |
