Edit Sylexa 350 LED Outdoor Bollard Light - Concrete
Special Price
£17.39
£14.49
Regular Price
£69.99
75% Off
Item code
E800420
In Stock
-
3 Year Guarantee -
IP65 -
LED
Key Features
- The Sylexa outdoor LED bollard light features an open cube-shaped concrete post and will suit both modern and contemporary outdoor spaces. This minimalist and sophisticated design is ideal for illuminating gardens, pathways, patios, and other outdoor areas and the concrete finish provides outstanding durability which is capable of withstanding harsh weather conditions whilst maintaining its beauty over time. The most outstanding feature is its Triac dimming capability. This advanced dimming system allows adjusting the light intensity allowing you to create a cosy atmosphere in any outdoor space.
- Colour: Concrete Grey
- Material: Concrete
- IP Rating: IP65, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Light Output: 6W, Warm White
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 350 x W 150 x D 150mm
Product Specification
| Supplier Code | 113025-232628 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 350mm |
| Width/Dia | 150mm |
| Depth | 150mm |
| Location | Outdoor Use |
| Post Height | 200 - 399mm |
| Type | Garden Light |
| Format | Bollard Lights |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP65 |
| Coastal Resistant | No |
| Max Wattage | 6W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 200 Lumens |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Finish | Concrete Grey |
| Material | Concrete |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
