Edit Samos USB Rechargeable CCT LED Outdoor Wall Light - Black
£18.99
£15.82
Item code
411892
In Stock
-
2 Year Guarantee -
IP44 -
Rechargeable -
LED -
Battery Operated -
Battery Included
Key Features
- Modern, wireless, and effortlessly versatile, the Edit Samos wall light is a smart solution for outdoor lighting. Finished in sleek black, this stylish fitting is USB rechargeable and operated by a convenient push button located on the front. The integrated white-changing LED lets you switch between warm white, cool white, and daylight white lighting to suit any mood or setting and provides both up and down illumination. Perfect for patios, balconies, and outdoor seating areas, no wiring required. USB charging cable included.
- Colour: Black
- Material: Plastic
- IP Rating: IP44, Class III
- Power Source: Battery operated, Rechargeable, included.
- Light Output: 3.5W, CCT
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 70 x W 125 x D 70mm
Product Specification
| Supplier Code | 411892 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 70mm |
| Width/Dia | 125mm |
| Depth | 70mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Outdoor Wall Light |
| Format | Up & Down Light |
| Technology | LED |
| Switch Type | Push Button |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 3.5W |
| Lumens | 300 Lumens |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | CCT |
| Colour (K) | 3000K - 4000K - 6500K |
| Finish | Black |
| Material | Plastic |
| Features | Battery Operated, No Electrician Required |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
