Edit Orbit 6 Arm Ceiling Pendant Light - Gold
Special Price
£76.99
£64.16
Regular Price
£165.00
53% Off
Item code
401616
In Stock
-
5 Year Guarantee
Key Features
- The Orbit 6 light ceiling pendant features a circular ceiling plate with slender rod in a gold finish, and a 6 arm Sputnik style frame with black and opal glass diffusers. The combination of black, gold and opal glass adds a stylish look and it will look great in your living room or hallway, or over your dining table or kitchen island.
- Colour: Gold
- Material: Steel
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 6 x 40W LED G9 Capsule, sold separately.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 1040 x W 335mm
Maximum Drop - 1.04 Metres
Product Specification
| Supplier Code | 401621 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 1040mm |
| Width/Dia | 335mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.04 Metres |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Chandelier |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 6 x 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Gold |
| Material | Steel |
| No. of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED G9 Capsule |
