Edit Kew Up & Down Wall Light - Black
£24.99
£20.82
Item code
410644
In Stock
-
2 Year Guarantee
Key Features
- The Kew wall fitting has a sleek design in a striking black finish which will suit modern and contemporary decors. It features a 40cm long metal tube with both up and down illumination and will look great either side of your bed, in your hallway, living room or kitchen for a modern stylish look.
- Colour: Black
- Material: Iron
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage, Non-Switched
- Bulb Requirement: Max 2 x 20W LED G9 Capsule, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 400 x W 25 x D 55mm
Product Specification
| Supplier Code | 410644 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 400mm |
| Width/Dia | 25mm |
| Depth | 55mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Wall Light |
| Format | Up & Down Light |
| Technology | Universal |
| Switch Type | Non-Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 2 x 20W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Black |
| Material | Iron |
| No. of Bulbs | 2 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED G9 Capsule |
