Edit Column Plaster Wall Light - White
£29.99
£24.99
Item code
E51513
In Stock
-
2 Year Guarantee
Key Features
- This elegant flush wall fitting combines sophistication and functionality. The double layer shade has a soft ribbed effect and is made from high quality plaster in a crisp white finish, which will bring brightness and freshness to any room. It is suitable for dimming when used with a compatible dimmer switch and bulb, which enables you to create atmospheric lighting.
- Colour: White
- Material: Plaster
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 20W Decorative Filament Small Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 270 x W 230 x D 115mm
Product Specification
| Supplier Code | 110852-226137 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 270mm |
| Width/Dia | 230mm |
| Depth | 115mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Wall Light |
| Format | Flush Light |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 20W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | White |
| Material | Plaster |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Golf Ball Bulb |
