Westport Coastal Bell Outdoor Pendant Porch Lantern - Brass
£109.00
£90.83
Item code
401685
In Stock
-
5 Year Guarantee -
IP44 -
Coastal Resistant
Key Features
- Handmade from solid brass, the Bell outdoor coastal pendant has a natural brass finish which brings both style and durability to your outdoor space. The clear ribbed glass shade softens and diffuses the light, creating a warm, inviting glow. Built to be weatherproof and coastal resistant, to withstand the challenging conditions of coastal environments, the natural brass finish will naturally patina over time, adding a unique vintage charm. However, if you prefer its original polished appearance, the finish can easily be restored. Whether used indoors or outdoors, this retro inspired pendant has a vintage maritime look which is perfect for traditional or modern homes. The Bell is perfect for adding a premium lighting look and is great for illuminating your porch, entrance, patio, or bathroom, with timeless elegance and long-lasting performance for coastal locations.
- Colour: Brass, Clear
- Material: Brass
- Cable: Brass Chain cable. Height adjustable at point of installation.
- IP Rating: IP44, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 100W Decorative Filament Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 200 x W 130 x D 130mm
Maximum Drop - 0.50 Metres
Product Specification
| Supplier Code | 401685 |
|---|---|
| Brand | Westport |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 200mm |
| Width/Dia | 130mm |
| Depth | 130mm |
| Location | Outdoor Use |
| Drop | 0.50 Metres |
| Type | Porch Light |
| Format | Porch Pendant |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Yes |
| Max Wattage | 100W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Brass |
| Material | Brass |
| Diffuser Finish | Clear |
| Features | Coastal Resistant |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw GLS Bulb |
