Edit Bruce LED Flush Ceiling Light - Matt Gold
Special Price
£125.00
£104.17
Regular Price
£250.00
50% Off
Item code
404030
In Stock
-
2 Year Guarantee -
LED -
Dimmable
Key Features
- LED aluminium flush ceiling fitting in gold finish with diffuser
- Colour: Matt Gold, Opal
- Material: Plastic, Aluminium
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage
- Dimmable: Dimmable with LED compatible dimmer switch.
- Light Output: 40W, Warm White
- Average Life Expectancy: 25,000 hours.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 75 x W 450mm
Product Specification
| Supplier Code | 404030 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 75mm |
| Width/Dia | 450mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 40W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 2400 Lumens |
| Average Hours | 25,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Dimmable | Dimmable |
| Finish | Matt Gold |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Diffuser Finish | Opal |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
