Edit 36W 12V Submersible LED Surface Garden Spotlight - Steel
£79.99
£66.66
Item code
E1279
In Stock
-
F Energy Rated -
3 Year Guarantee -
IP68 -
LED
Key Features
- Garden spotlight in a steel finish
- Colour: Steel
- Material: Steel
- IP Rating: IP68, Class I
- Power Source: Low Voltage
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: 36W, Cool White
- Average Life Expectancy: 50,000 hours.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 230 x W 230 x D 230mm
Product Specification
| Supplier Code | 75152-152247 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 230mm |
| Width/Dia | 230mm |
| Depth | 230mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Garden Light |
| Format | Pool Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP68 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 36W |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Lumens | 3600 Lumens |
| Average Hours | 50,000 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Finish | Steel |
| Material | Steel |
| Features | Submersible |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
