Edit 18W 12V Submersible Colour Changing LED Surface Garden Spotlight - Steel
£99.99
£83.32
Item code
E1274
In Stock
-
F Energy Rated -
3 Year Guarantee -
IP68 -
LED -
Remote Control -
Colour Changing
Key Features
- Garden spotlight in a steel finish
- Colour: Steel
- Material: Steel
- IP Rating: IP68, Class II
- Power Source: Low Voltage
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: 18W, Colour Changing
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 148 x W 170 x D 170mm
Product Specification
| Supplier Code | 75145-152242 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 148mm |
| Width/Dia | 170mm |
| Depth | 170mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Garden Light |
| Format | Pool Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP68 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 18W |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Lumens | 1620 Lumens |
| Light Colour | Colour Changing |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Finish | Steel |
| Material | Steel |
| Features | Double Insulated, Remote Control, Submersible |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
