EasyFit Core 12v Garden Lights - 3M Maple Warm White LED Strip - White
£19.99
£16.66
Item code
408592
In Stock
-
3 Year Guarantee -
IP44 -
LED -
Connectable -
No Electrician Required
Key Features
- Connectable outdoor 3 metre LED strip light a white finish
- Supplied with 3 metre cable and x1 connector
- Designed to be compatible only with the EasyFit 12V Garden Lights range
- Customise your lighting arrangement with different lighting styles, extension cables and accessories, sold separately
- Colour: White
- Material: Plastic
- IP Rating: IP44
- Power Source: If used in isolation a transformer will be required. Please see our 'related products'
- Light Output: 4.5W, Warm White
- Total Wattage: 4.5W - use this measure to calculate the correct transformer required
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Total Length - 6 Metre
Strip - H 15 x W 8mm
Product Specification
| Supplier Code | 408592 |
|---|---|
| Brand | EasyFit Core 12V |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 600mm |
| Height | 15mm |
| Width/Dia | 8mm |
| Location | Outdoor Use |
| Cable Length | 3 Metre |
| Type | Garden Light |
| Format | LED Strip |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP44 |
| Coastal Resistant | Not suitable within 15 miles of the coast |
| Max Wattage | 4.5W |
| Voltage | 12V |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | White |
| Material | Plastic |
| Features | Linkable, No Electrician Required |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
