Flush Ceiling Light with a Radar Motion Sensor D300 mm Screw Lampholder
£30.99
£25.82
Item code
E10055
Available for pre-order - Due back in stock Sunday 2nd August
Due back in stock Sunday 2nd August
-
5 Year Guarantee -
IP44 -
Microwave Sensor
Key Features
- Flush light in a white finish
- Colour: White, Frosted
- Material: Polycarbonate
- IP Rating: IP44, Class I
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 40W Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Detection: Microwave Movement Sensor has up to 180° detection range. No manual override.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 112 x W 290mm
Product Specification
| Supplier Code | 1088-0 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 5 Years |
| Length | 300mm |
| Height | 112mm |
| Width/Dia | 290mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Flush Light |
| Automation | Microwave Movement Sensor |
| IP Rating | IP44 |
| Max Wattage | 40W |
| Voltage | 220-240V |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Beam | 120° |
| Finish | White |
| Material | Polycarbonate |
| Diffuser Finish | Frosted |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Screw Golf Ball Bulb |
| Batteries Included | No |
