Dar 8W Cool White 1000lm Dimmable LED Decorative Filament GLS Bulb - Screw Cap
£8.99
£7.49
Item code
NLY0013956
In Stock
-
E Energy Rated -
2 Year Guarantee -
Dimmable
Key Features
- Wattage: 8W
- Light Colour: Cool White (4000K).
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimmable: Yes with compatible dimmer switch, sold separately, see related products.
- Cap Type: Screw (ES E27).
- Energy Rating: E.
- Dimensions:
Overall - H 105 x Dia 60mm.
Product Specification
| Supplier Code | BUL-E27-LED-27-I |
|---|---|
| Brand | Dar |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 105 |
| Width/Dia | 60 |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Standard GLS |
| Energy Rating | E |
| Dimmable | Dimmable |
| Cap | Screw (ES E27) |
| Watts | 8W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 400 |
| Average Hours | 15,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Bulb Finish | Clear |
