Aventino Square 60W Cool White LED Street Light - Symmetric Beam
£189.00
£157.50
Item code
E30725
Available for pre-order - Due back in stock Tuesday 28th April
Due back in stock Tuesday 28th April
-
D Energy Rated -
5 Year Guarantee -
IP66
Key Features
- Colour: Aluminium, Clear
- Material: Aluminium
- Guarantee: 5 years guarantee.
- IP Rating: IP66, Class I
- Dimensions:
Overall - H 580 x W 410mm
Product Specification
| Supplier Code | 79914-161036 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 5 Years |
| Length | 410mm |
| Height | 580mm |
| Width/Dia | 410mm |
| Location | Outdoor Use |
| Type | Street Lighting |
| Format | Street Lighting |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP66 |
| Max Wattage | 60W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 8100 Lumens |
| Average Hours | 60,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Beam | 160° by 60° |
| Energy Rating | D |
| Finish | Aluminium |
| Material | Aluminium |
| Diffuser Finish | Clear |
| Batteries Included | No |
