Astro Veo Flush Light - Bronze
£120.00
£100.00
Item code
408405
-
3 Year Guarantee
Key Features
- The Veo has a timeless, elegant look with a decorative fluted white glass shade and bronze metal base. This classic design will be ideal for your living room, dining room, hallway, or bedroom, providing a warm, up light illumination.
- Colour: Bronze
- Material: Steel
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage, Non-Switched
- Bulb Requirement: Max 12W Decorative Filament Small Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 217 x W 200 x D 100mm
Product Specification
| Supplier Code | 1455002 |
|---|---|
| Brand | Astro |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 217mm |
| Width/Dia | 200mm |
| Depth | 100mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Wall Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | Universal |
| Switch Type | Non-Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 12W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Bronze |
| Material | Steel |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Small Screw Golf Ball Bulb |
