Astro Slimline Recessed Plaster-In Trimless IP65 Fire Rated Fixed Downlight - Matt White - Pack of 6
£240.00
£200.00
Item code
61260
In Stock
-
3 Year Guarantee -
IP65 -
Fire Rated
Key Features
- Pack of 6 steel single adjustable downlight in a matt white finish. 30/60/90 minute fire rated. Designed to be installed before final plastering for a trimless finish. Suitable for a GU10 Bulb with a maximum length of 73mm
- Colour: Matt White
- Material: Steel
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Bulb: Max 6 x 6W LED GU10 Bulb, sold separately.
- IP Rating: IP65
- Fire Rating: Yes, 30/60/90 minutes.
- Dimensions:
Overall - H 81 + lamp length x W 75mm
Cut Out - Dia 79mm
Product Specification
| Supplier Code | LycoPack |
|---|---|
| Brand | Astro |
| Guarantee | 3 Years |
| Collection Name | Slimline |
| Height | 81mm + lamp length |
| Width/Dia | 75mm |
| Pack Quantity | 6 |
| Cutout | 79mm |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Fixed Downlight |
| Technology | Universal |
| Fire Rated | Fire Rated |
| IP Rating | IP65 |
| Max Wattage | 6 x 6W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Matt White |
| Material | Steel |
| Features | Double Insulated, Plaster-In Trimless |
| No. of Bulbs | 6 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED GU10 Bulb |
