Astro Mondrian 400 Adjustable LED Picture Light - Bronze
£188.00
£156.67
Item code
403528
-
3 Year Guarantee -
LED
Key Features
- Colour: Bronze
- Material: Aluminium
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage, Non-Switched
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Driver Required: No- Includes integral driver for 6.9W LED
- Light Output: 6.9W, Warm White
- Average Life Expectancy: 30,000 hours.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 55 x W 400 x D 183mm
Product Specification
| Supplier Code | 1374036 |
|---|---|
| Brand | Astro |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 55mm |
| Width/Dia | 400mm |
| Depth | 183mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Wall Light |
| Format | Picture Light |
| Technology | LED |
| Switch Type | Non-Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 6.9W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 1613 Lumens |
| Average Hours | 30,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 2700K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Bronze |
| Material | Aluminium |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
