Astro Minima Slimline Round Recessed IP65 Fire Rated Fixed Downlight - Matt White
£23.49
£19.57
Item code
61904
Bulk buy - Save up to 26%
| Qty | Price | Saving |
|---|---|---|
| 6+ | £17.50 £14.58 | 26% |
In Stock
-
3 Year Guarantee -
IP65 -
Fire Rated
Key Features
- Single fixed downlight in a matt white finish
- Colour: Matt White
- Material: Steel
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Bulb: Max 6W LED GU10 Bulb, sold separately.
- IP Rating: IP65
- Fire Rating: Yes.
- Dimensions:
Overall - H 130 x W 100mm
Cut Out - Dia 86mm
Product Specification
| Supplier Code | 1249034 |
|---|---|
| Brand | Astro |
| Guarantee | 3 Years |
| Collection Name | Minima Slimline Round |
| Height | 130mm |
| Width/Dia | 100mm |
| Location | Indoor Use |
| Cutout | 86mm |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Fixed Downlight |
| Technology | Universal |
| Fire Rated | Fire Rated |
| IP Rating | IP65 |
| Max Wattage | 6W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Matt White |
| Material | Steel |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | LED GU10 Bulb |
