8W Cool White "L" Shape LED Linear Bar New Turner - White
Special Price
£15.62
£13.02
Regular Price
£39.99
60% Off
Item code
E7480
In Stock
-
F Energy Rated -
5 Year Guarantee -
LED
Key Features
- Colour: Grey
- Material: Aluminium
- Wattage: 8W
- Light Colour: Cool White.
- Average Life Expectancy: 40,000 Hours hours.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- IP Rating: IP20
- Dimensions:
Overall - H 190 x W 190mm
Product Specification
| Supplier Code | 65375-130651 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 5 Years |
| Length | 77mm |
| Height | 190mm |
| Cable Length | 1 Metre |
| Type | Cabinet Light |
| Format | Connectors |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 800 Lumens |
| Average Hours | 40,000 Hours |
| Colour Rendering | 80 |
| Beam | 120° |
| Energy Rating | F |
| Material | Aluminium |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
