40W Cool White Dimmable LED Panel UGR17 Microprismatic - 600 x 600mm
£32.99
£27.49
Item code
E9041
Available for pre-order - Due back in stock Tuesday 21st April
Due back in stock Tuesday 21st April
-
E Energy Rated -
5 Year Guarantee -
LED -
Dimmable
Key Features
- Colour: White
- Material: Aluminium
- Wattage: 40W equivalent to 72W fluorescent.
- Light Colour: Cool White (4000K).
- Average Life Expectancy: 30,000 hours.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimmable: Dimmable with LED compatible dimmer switch.
- IP Rating: IP20, Class I
- Dimensions:
Overall - H 30 x W 595 x D 30mm
Product Specification
| Supplier Code | 71245-144373 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 5 Years |
| Length | 595mm |
| Height | 30mm |
| Width/Dia | 595mm |
| Depth | 30mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Recessed LED Panel |
| Orientation | Ceiling |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 40W |
| Equivalent | 72W |
| Voltage | 220-240V |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 4000 Lumens |
| Average Hours | 30,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Beam | 120° |
| Dimmable | Dimmable |
| Energy Rating | E |
| Finish | White |
| Material | Aluminium |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
