Edit 1.5W Recessed Cool White LED Wall Light with PIR Sensor - Grey
Special Price
£8.04
£6.70
Regular Price
£11.49
30% Off
Item code
E3819
In Stock
-
F Energy Rated -
5 Year Guarantee -
IP40 -
LED
Key Features
- Recessed LED outdoor wall light in a grey finish with PIR sensor, cool white LED with 165 lumens and detects movement within the range (1-1.5 m and 120° angle), 60 seconds after the last movement is detected, it switches off again.
- Colour: Grey
- Material: Plastic
- IP Rating: IP40
- Power Source: Mains Voltage
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: 1.5W, Cool White
- Average Life Expectancy: 50,000 hours.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 94 x W 94mm
Cut Out - 82 x 82 x 40mm
Product Specification
| Supplier Code | 473-1074 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 5 Years |
| Length | 50mm |
| Height | 94mm |
| Width/Dia | 94mm |
| Location | Indoor Use |
| Cutout | 82 x 82 x 40 mm |
| Type | Wall Light |
| Format | Recessed Light |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Max Wattage | 1.5W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Lumens | 165 Lumens |
| Average Hours | 50,000 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Beam | 120° |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | F |
| Finish | Grey |
| Material | Plastic |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
