Edit Pine Battery Operated Warm White LED Christmas Tree
Special Price
£6.29
£5.24
Regular Price
£8.99
30% Off
Item code
E2216
In Stock
-
1 Year Guarantee -
LED -
Battery Operated
Key Features
- The Pine battery operated LED Christmas Tree is perfect for illuminating your Christmas decorations and will bring a festive feeling to your space. It incorporates 5 LEDs that give a touch of warm light wherever you place it and will bring a cosy light to your Christmas dinner table this festive season.
- Colour: Green
- Material: Plastic
- IP Rating: IP20
- Power Source: Battery Operated, 3 x AA, not included.
- Light Output: 0.3W, Warm White, Non-Dimmable
- Dimensions:
Overall - H 300 x Dia 150mm
Product Specification
| Supplier Code | E2216 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 1 Year |
| Height | 300mm |
| Width/Dia | 150mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Christmas Light |
| Format | Feature Light |
| Technology | LED |
| Switch Type | Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 0.3W |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 2700-3000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Green |
| Material | Plastic |
| Features | Battery Operated |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
| Batteries Included | No |
| Battery Type | 3 x AA |
