Edit Kidonge Wood Ceiling Pendant Light - Brown
£17.99
£14.99
Item code
E2204
In Stock
-
3 Year Guarantee
Key Features
- Ceiling pendant light in a brown finish with wood detail
- Colour: Brown
- Material: Aluminium, Wood
- Cable: White Textile cable. Height adjustable at point of installation.
- IP Rating: IP20, Class II
- Power Source: Mains Voltage
- Bulb Requirement: Max 20W Decorative Filament Screw GLS Bulb, sold separately.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 1200 x W 100 x D 100mm
Maximum Drop - 1.2 Metres
Shade - H 125 x W 100 x D 100mm
Ceiling Rose - H 25 x W 100 x D 100mm
Product Specification
| Supplier Code | E2204 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 1200mm |
| Width/Dia | 100mm |
| Depth | 100mm |
| Location | Indoor Use |
| Drop | 1.2 Metres |
| Type | Ceiling Light |
| Format | Single Pendant |
| Technology | Universal |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 20W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Brown |
| Material | Aluminium, Wood |
| Shade Finish | Brown |
| Features | Double Insulated |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw GLS Bulb |
