Edit Mayfair Table Lamp - Champagne
Special Price
£20.00
£16.67
Regular Price
£39.99
49% Off
Item code
410640
In Stock
-
2 Year Guarantee
Key Features
- The Mayfair single light table lamp has a solid metal base in a softly tinted champagne gold finish with a natural fabric shade and will add style and sophistication to any room. This versatile design is ideal for modern, classic and contemporary decors and will provide a warm ambiance to every corner of your home. It is operated by an easy on/off switch located on the clear PVC cable making it a great bedside table lamp.
- Colour: Champagne Gold, Natural
- Material: Fabric, Metal
- Cable: Black Textile cable with in-line on/off switch.
- IP Rating: IP20
- Power Source: Mains Voltage, Switched
- Bulb Requirement: Max 20W Decorative Filament Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 500 x W 290mm
Product Specification
| Supplier Code | 410640 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 500mm |
| Width/Dia | 290mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Table Lamp |
| Format | Complete Table Lamp |
| Technology | Universal |
| Switch Type | In-Line |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 20W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Champagne Gold |
| Material | Fabric, Metal |
| Shade Finish | Natural |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw Golf Ball Bulb |
