Edit Dave USB Rechargeable LED Octopus Table Lamp - Gold
£49.99
£41.66
Item code
411937
In Stock
-
2 Year Guarantee -
Rechargeable -
LED -
Battery Operated -
Battery Included
Key Features
- Make a bold statement with Dave the octopus, the USB rechargeable LED table lamp in a luxurious gold finish, perched on a smooth white globe shade, this quirky and individual lamp brings both charm and character to any space. Emitting a warm white LED glow, it creates a cosy ambiance ideal for bedside tables, desks, or stylish shelves. USB rechargeable for added convenience, this eye-catching piece is as functional as it is decorative and will be a fun addition to any room.
- Colour: Gold
- Material: Resin
- Cable: 1 Metre White PVC cable with on/off switch.
- IP Rating: IP20, Class III
- Power Source: Battery operated, Rechargeable, included.
- Dimmable: Non-Dimmable.
- Light Output: 1W, Warm White
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 220 x W 280 x D 275mm
Product Specification
| Supplier Code | 411937 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 220mm |
| Width/Dia | 280mm |
| Depth | 275mm |
| Location | Indoor Use |
| Cable Length | 1 Metre |
| Type | Table Lamp |
| Format | Complete Table Lamp |
| Technology | LED |
| Switch Type | Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 1W |
| Lumens | 180 Lumens |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Finish | Gold |
| Material | Resin |
| Features | Battery Operated |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Type | Rechargeable |
