Edit Adjustable LED Reading Light - Antique Brass
Special Price
£37.67
£31.39
Regular Price
£92.99
59% Off
Item code
63159
In Stock
-
F Energy Rated -
5 Year Guarantee -
LED
Key Features
- Adjustable LED reading light in an antique brass finish with independent on/off switch
- Colour: Antique Brass
- Material: Steel
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Switched
- Light Output: 1W, Warm White
- Average Life Expectancy: 30,000 hours.
- Guarantee: 5 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 156 x W 75 x D 170mm
Product Specification
| Supplier Code | 63159 |
|---|---|
| Brand | Edit |
| Guarantee | 5 Years |
| Height | 156mm |
| Width/Dia | 75mm |
| Depth | 170mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Reading Light |
| Format | Swing Arm Wall Light |
| Technology | LED |
| Switch Type | Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 1W |
| Voltage | Mains Voltage |
| Lumens | 90 Lumens |
| Average Hours | 30,000 |
| Light Colour | Warm White |
| Colour (K) | 3000K |
| Beam | 30° |
| Energy Rating | F |
| Finish | Antique Brass |
| Material | Steel |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
