Dar 4W Very Warm White 250lm Dimmable LED Vintage Decorative Filament Candle Bulb - Small Screw Cap
£5.99
£4.99
Item code
NLY0013945
-
G Energy Rated -
2 Year Guarantee -
Dimmable
Key Features
- Wattage: 4W
- Light Colour: Very Warm White (1800K).
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimmable: Yes with compatible dimmer switch, sold separately, see related products.
- Cap Type: Small Screw (SES E14).
- Energy Rating: G.
- Dimensions:
Overall - H 98 x Dia 35mm.
Product Specification
| Supplier Code | BUL-E14-LEDV-1-I |
|---|---|
| Brand | Dar |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 98 |
| Width/Dia | 35 |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Candle Bulbs |
| Energy Rating | G |
| Dimmable | Dimmable |
| Cap | Small Screw (SES E14) |
| Watts | 4W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 250 |
| Average Hours | 15,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Very Warm White |
| Colour (K) | 1800K |
| Bulb Finish | Gold |
