Dar 4W Cool White 400lm Dimmable LED Decorative Filament Candle Bulb - Small Screw Cap
£5.99
£4.99
Item code
NLY0013943
-
F Energy Rated -
2 Year Guarantee -
Dimmable
Key Features
- Wattage: 4W
- Light Colour: Cool White (4000K).
- Guarantee: 2 years guarantee.
- Dimmable: Yes with compatible dimmer switch, sold separately, see related products.
- Cap Type: Small Screw (SES E14).
- Energy Rating: F.
- Dimensions:
Overall - H 108 x Dia 38mm.
Product Specification
| Supplier Code | BUL-E14-LED-18-I |
|---|---|
| Brand | Dar |
| Guarantee | 2 Years |
| Height | 108 |
| Width/Dia | 38 |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Candle Bulbs |
| Energy Rating | F |
| Dimmable | Dimmable |
| Cap | Small Screw (SES E14) |
| Watts | 4W |
| Voltage | 240V |
| Lumens | 400 |
| Average Hours | 15,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Cool White |
| Colour (K) | 4000K |
| Bulb Finish | Clear |
