Astro Toro Flush Light - Clear Glass
£259.00
£215.83
Item code
408404
-
3 Year Guarantee
Key Features
- This unique design has a decorative look and is ideal for your living room, dining room, hallway, or bedroom. It features a lantern design, with a double-glass shade, the outer ribbed clear glass and inner white glass will provide a warm diffused light for your home.
- Colour: Opal, Clear
- Material: Glass
- IP Rating: IP20, Class I
- Power Source: Mains Voltage, Non-Switched
- Bulb Requirement: Max 12W Decorative Filament Screw Golf Ball Bulb, sold separately.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimensions:
Overall - H 300 x W 280 x D 140mm
Product Specification
| Supplier Code | 1461001 |
|---|---|
| Brand | Astro |
| Guarantee | 3 Years |
| Height | 300mm |
| Width/Dia | 280mm |
| Depth | 140mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Wall Light |
| Format | Flush Light |
| Technology | Universal |
| Switch Type | Non-Switched |
| IP Rating | IP20 |
| Max Wattage | 12W |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Finish | Opal |
| Material | Glass |
| Shade Finish | Clear |
| No. of Bulbs | 1 |
| Bulb Included | No |
| Replacement Bulb | Decorative Filament Screw Golf Ball Bulb |
