5W Very Warm White Dimmable LED Decorative Filament Squirrel Cage Bulb - Screw Cap
Special Price
£7.69
£6.41
Regular Price
£10.49
26% Off
Item code
12908
In Stock
-
G Energy Rated -
1 Year Guarantee -
Dimmable
Key Features
- 5W equivalent to 25W incandescent
- Spiral effect decorative filament squirrel cage bulb
- Very Warm White (2200k) light colour
- Average life expectancy 30,000 hours & 1 year guarantee
- Dimmable with compatible dimmer switch, sold separately
- Screw cap fitting
- Dimmable with compatible dimmer switch, sold separately
- Size: L 146 x Dia 64mm
Product Specification
| Supplier Code | 12908 |
|---|---|
| Brand | Selected By Lyco |
| Guarantee | 1 Year |
| Length | 146mm |
| Width/Dia | 64mm |
| Type | Light Bulb |
| Bulb Shape | Squirrel Cage |
| Energy Rating | G |
| Dimmable | Dimmable |
| Cap Code | ES/E27 |
| Cap | Screw (ES E27) |
| Watts | 5W |
| Equivalent | 25W |
| Lumens | 260 |
| Average Hours | 30,000 |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Very Warm White |
| Colour (K) | 2200K |
| Bulb Finish | Amber |
| Technology | LED |
| Bulb Design | Squirrel Cage |
| Features | Decorative Filament |
| Features | Decorative Filament |
