4-6W 4CCT (Warm White-Cool White) Dimmable LED Module for MR16/GU10 Downlight Bezels
£13.99
£11.66
Item code
E37376
In Stock
-
G Energy Rated -
3 Year Guarantee -
IP40 -
LED -
Dimmable
Key Features
- Colour: Black
- Material: Aluminium
- Wattage: 6W
- Light Colour: Colour Selectable.
- Average Life Expectancy: 40,000 Hours hours.
- Guarantee: 3 years guarantee.
- Dimmable: Dimmable with LED compatible dimmer switch.
- IP Rating: IP40, Class I
- Fire Rating: No.
- Dimensions:
Overall - H 30 x W 80mm
Product Specification
| Supplier Code | 100250-206790 |
|---|---|
| Brand | Lyco |
| Guarantee | 3 Years |
| Length | 50mm |
| Height | 30mm |
| Width/Dia | 80mm |
| Location | Indoor Use |
| Type | Cables and Accessories |
| Format | Bezel |
| Technology | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Max Wattage | 6W |
| Voltage | 220-240V |
| Voltage Type | Mains Voltage |
| Average Hours | 40,000 Hours |
| Colour Rendering | 80 |
| Light Colour | Colour Selectable |
| Beam | 60° |
| Dimmable | Dimmable |
| Energy Rating | G |
| Finish | Black |
| Material | Aluminium |
| Bulb Included | Yes, integrated LED |
| Batteries Included | No |
